Kategorie

Wyprzedaż
Księgarnia sentencja
Księgarnia sentencja

Newsletter

PARTNERZY

  Niedociśnienie tętnicze (hipotonia)

 

Niedociśnienie tętnicze (hipotonia) to obniżenie wartości ciśnienia tętniczego poniżej RR=100/90 mmHg. W zależności od przyczyny może mieć ona różny charakter.
 • Niedociśnienie pierwotne - jest najczęściej spotykane. Miewają je głównie młode kobiety. Prawdopodobną przyczyną jest wrodzona wiotkość ścian naczyń krwionośnych, które są za mało napięte i nie stawiają wystarczającego oporu przepływającej krwi. Powoduje to obniżenie ciśnienia, niedokrwienie tkanek i związane z tym dolegliwości. Nasilają je spadek ciśnienia atmosferycznego i upał.
 • Niedociśnienie wtórne - jest objawem wielu chorób, np. niewydolności krążenia, zaburzeń rytmu serca, zwężenia aorty, cukrzycy oraz zaburzeń hormonalnych. Leczenie tych chorób normuje ciśnienie.
 • Niedociśnienie ortostatyczne - to gwałtowny spadek ciśnienia związany z szybką zmianą pozycji (np. z leżącej na siedzącą) lub długim staniem. Doświadczają go osoby z prawidłowym ciśnieniem, a nawet nadciśnieniem. Przyczyną są zaburzenia w regulacji krążenia pojawiające się przy zmianie pozycji ciała i w efekcie spadku ciśnienia. Przy nagłym zasłabnięciu osobę z hipotonią trzeba ułożyć płasko, poluzować jej ubranie i unieść nogi na wysokość ok. 30 cm. Zwiększa to napływ krwi do serca i mózgu.

zmęczenie


Objawy niedociśnienia mogą mieć łagodny przebieg, kiedy ograniczają się do marznięcia stóp i dłoni, a także uczucia senności i ciągle utrzymującego się zmęczenia, które się nasilają przy przechodzeniu przez Polskę kolejnego niżu. Symptomy hipotonii bywają bowiem znacznie dokuczliwsze: zawroty głowy, napady nudności, omdlenia, nocne poty, uczucia lęku, szumy uszne czy zaburzenia widzenia.
Objawów charakterystycznych dla hipotonii nie wolno lekceważyć. Dolegliwości związane z niskim ciśnieniem mogą być bowiem objawem wstrząsu kardiogennego, oparzeniowego, septycznego czy anafilaktycznego. Hipotonia to podstawowy objaw: niedoczynności nadnerczy, odwodnienia, zaburzeń rytmu czy niewydolności serca, anemii, padaczki, cukrzycy... Bywa następstwem rozległych oparzeń, długotrwałego odwodnienia (np. przy silnej biegunce), stresu czy krwotoku. Często pojawia się również w czasie zażywania leków, np. nitratów, psychotropowych, odwadniających, antyarytmicznych czy stosowanych w chorobie Parkinsona.

Jeżeli podejrzewamy niedociśnienie, wówczas należy skontaktować się z lekarzem, który określi jego charakter. W postawieniu diagnozy pomaga analiza moczu, morfologia krwi, EKG, USG serca. Jeśli badania wykażą, że hipotonia jest wtórna, trzeba leczyć chorobę, która ją powoduje. Niedociśnienia pierwotnego nie trzeba leczyć. Leki podaje się tylko wtedy, gdy drastycznie się obniża. Natomiast z ich pomocą trudno na stałe utrzymać je na właściwym poziomie.

ból głowy


W trosce o własne zdrowie należy regularnie dokonywać pomiarów ciśnienia tętniczego: podczas wizyty u lekarza, w aptekach lub samodzielnie w domu. Służą do tego ciśnieniomierze, których różnorodność i ilość na polskim rynku jest imponująca. Ze względu na Dyrektywą Europejską ograniczającą wprowadzanie ciśnieniomierzy rtęciowych obecnie najbardziej popularne są ciśnieniomierz elektroniczny (automatyczny, półautomatyczny i nadgarstkowy) i zegarowy.
Oprócz regularnego pomiaru ciśnienia, ważna jest również zmiana stylu życia. Osoby z niedociśnieniem tętniczym mogą zwiększyć ciśnienie poprzez:

 • picie dużej ilości płynów (2-2,5 l/dobę)
 • zwiększenie ilości spożywanej soli (10-20 g/dzień)
 • unikanie obfitych posiłków
 • regularną aktywność fizyczną
 • prysznic na przemian ciepłą i zimną wodą
 • zażycie kofeiny (do 400 mg na dobę; kobiety w ciąży - do 300 mg)
 • zażycie niketamidu (do 1500 mg na dobę)
 • ułożenie głowy kilkanaście cm powyżej poziomu, co stymuluje uwalnianie reniny i zmniejszanie produkcji moczu
 • siedzenie z nogą założoną na nogę, noszenie pończoch uciskowych lub elastycznych bandaży uciskowych, co zmniejsza ilość krwi zalegającej w nogach