Kategorie

Wyprzedaż
Księgarnia sentencja
Księgarnia sentencja

Newsletter

PARTNERZY

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

 

Regularne badanie ciśnienia krwi jest bardzo ważne dla osób, które mają problemy z krążeniem. Najdokładniejsze aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego to manometry, w których jest słupek rtęci. Wymagają jednak od użytkownika dużej dokładności i cierpliwości. Dlatego coraz bardziej powszechne stały się ciśnieniomierze elektroniczne (zarówno automatyczne jak i półautomatyczne), które są proste w obsłudze i coraz bardziej dokładne.
Na rynku dostępne są dwa typy ciśnieniomierzy elektronicznych: do pomiaru ciśnienia na ramieniu i na nadgarstku. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są małe i praktyczne, zaś ciśnieniomierze naramienne charakteryzują się większą dokładnością oraz szeregiem funkcji dodatkowych: pomiar pulsu, wskaźnik klasyfikacji wyniku pomiaru ciśnienia wg WHO, pamięć, wyliczanie średniej wyników, sygnał dźwiękowy, automatyczny wyłącznik, wskaźnik naładowania baterii… Wybierając ciśnieniomierz, należy pamiętać, że nie każdy model wykrywa nieregularną pracę serca i dokonuje właściwego pomiaru przy arytmii.

ciśnieniomierze elektroniczne


Za pomocą ciśnieniomierzy elektronicznych praktycznie każdy z nas jest w stanie samodzielnie kontrolować ciśnienie. Częściej jednak można popełnić błąd przy mierzeniu i uzyskać niedokładne wyniki, jeśli podczas pomiaru nie przestrzega się pewnych zasad.

 1. Nie należy mierzyć ciśnienia krwi bezpośrednio po obfitym posiłku. Aby uzyskać wiarygodny wynik, należy po posiłku odczekać ok. 1 godzinę.

 2. Przed pomiarem ciśnienia krwi nie wolno palić ani spożywać alkoholu.

 3. Przed pomiarem należy w miarę możliwości odpocząć i zrelaksować się przez 15 minut. Badana osoba nie powinna być zmęczona fizycznie ani pod wpływem stresu.

 4. Pomiaru należy przeprowadzać przy normalnej temperaturze ciała. Jeżeli organizm jest wyziębiony lub rozgrzany należy chwilę odczekać.

 5. Przed pomiarem, należy odwrócić dłoń do góry, usiąść w wyprostowanej pozycji na krześle, wziąć 5-6 głębokich oddechów i rozluźnić całe ciało.

 6. Pomiaru należy dokonać na lewej ręce.

 7. Przed pomiarem, należy włączyć ciśnieniomierz i sprawdzić poziom naładowania baterii. Jeżeli pojawi się wskaźnik niskiego poziomu baterii (przekreślony lub nie wypełniony symbol baterii), należy przed pomiarem zmienić baterię na nową.

 8. Przed założeniem mankietu ciśnieniomierza na nadgarstek lub na ramię, należy zdjąć zegarek, biżuterię itp. i podwinąć rękaw tak, aby mankiet ciśnieniomierza umieścić na odsłoniętej skórze, a nie na ubraniu.

 9. Ciśnieniomierz nadgarstkowy należy założyć w taki sposób, żeby dłoń była skierowana do góry, a mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego znajdował się w odległości ok. 1,5 cm od dłoni.

 10. Przed założeniem mankietu ciśnieniomierza naramiennego, należy nacisnąć tętnicę ręki dwoma palcami w odległości ok. 2,5 cm ponad łokciem, po wewnętrznej stronie ręki, w celu określenia miejsca najsilniejszego tętna.

 11. Mankiet ciśnieniomierza naramiennego powinien znajdować się ok. 1,5 cm od łokcia.

 12. Mankiet na rzepy należy mocno ścisnąć, aby dokładnie przylegał do ramienia.

 13. Mankiet ciśnieniomierza elektronicznego (nadgarstkowego lub naramiennego) podczas pomiaru, powinien znajdować się na takim samym poziomie co serce. Opuszczenie mankietu niżej lub wyżej zmienia znacznie wynik pomiaru. Pionowe przemieszczenie ramienia do dołu znacznie poniżej poziomu serca, może spowodować wzrost ciśnienia skurczowego i rozkurczowego nawet o 10-20 mmHg.

 14. Podczas pomiaru nie wolno odchylać się i rozmawiać. Ręka, na której mierzy się ciśnienie powinna być stabilnie podparta. Jeśli ręka nie jest podparta mierzący wykonuje ćwiczenie izomeryczne, które zwiększa ciśnienie rozkurczowe nawet o 10 mmHg. Efekt izomeryczny występuje zazwyczaj w pozycji siedzącej i stojącej, kiedy kończyna, aby być na wysokości serca, jest wyprostowana pod kątem 45. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest stabilna podpórka (np. wyższy stół), która pozwoli na położenie mankietu ciśnieniomierza na wysokości serca i jednocześnie zagwarantuje spoczynek dla mięśni ręki.

 15. Aby dokonać pomiaru ciśnieniomierzem elektronicznym automatycznym lub nadgarstkowym, należy wcisnąć odpowiedni przycisk. Ciśnieniomierz dokona pomiaru.

 16. Aby dokonać pomiaru ciśnieniomierzem elektronicznym półautomatycznym, należy napompować pompką mankiet do ok. 40 jednostek powyżej przewidywanego ciśnienia skurczowego (górnego) - poziom ten będzie widoczny na wyświetlaczu. Jeżeli mankiet nie będzie dość napompowany, wówczas na wyświetlaczu pojawi się symbol (zazwyczaj strzałka w dół), aby dopompować mankiet. Jeżeli mankiet zostanie prawidłowo napompowany, ciśnieniomierz półautomatyczny dokona dalej samodzielnie pomiaru.

 17. Wynik pomiaru ciśnienia (i pulsu) należy odczytać na wyświetlaczu LCD.

 18. Przed kolejnym pomiarem, należy odczekać około 5 minut. Natychmiastowy powtórny pomiar na tej samej ręce powoduje zbyt długi ucisk i zastój żylny, który może podnieść ciśnienie skurczowe o 30 mmHg, a rozkurczowe o 20 mmHg.

 19. Ciśnienie może mieć różne wartości na obu kończynach. W praktyce różnice powinny być niewielkie. Zwykle zaleca się używanie lewej ręki do pomiaru.

 20. W pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej ciśnienie jest takie same. Dotyczy to jednak tylko zdrowych osób, np. bez zmian miażdżycowych w tętnicach. Warunkiem poprawnego pomiaru jest jednak wspomniane umieszczenie mankietu ciśnieniomierza na wysokości serca.

 21. U osób starszych ciśnienie tętnicze wzrasta wraz z wiekiem, przynajmniej do 70 roku życia. Standardem w tym wieku staje się granica RR=160/95 mmHg. Natomiast po przekroczeniu tej bariery wiekowej - ciśnienie rozkurczowe zwykle maleje, zaś skurczowe nadal rośnie.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe zalecane są dla osób do 40 roku życia, ponieważ powyżej tej granicy wiekowej wyczuwalność tętna na nadgarstku zmniejsza się, a czasami nawet zanika. Ciśnieniomierze automatyczne zalecane są dla osób starszych, które nie mają dostatecznej siły, żeby napompować mankiet pompką, mają problemy ze wzrokiem, żeby odczytać poziom napompowania mankietu na wyświetlaczu lub po prostu cenią sobie wygodę.
Wybierając ciśnieniomierz dla siebie, należy pamiętać, że nie każdy model jest w stanie zmierzyć ciśnienie przy nieregularnej pracy serca (najlepiej zapytać o to sprzedawcę). Wygodę i dokładność pomiaru gwarantuje również odpowiedni rozmiar mankietu ciśnieniomierza, który należy dobrać indywidualnie dla obwodu ramienia/nadgarstka osoby badanej (standardowy dla dorosłych, dla dzieci, dla otyłych).